A Turulmadár Ifjúsági Iroda önkéntesei harmadik alkalommal vettek részt kétnapos tanulmányúton, az Erdélyország az én hazám elnevezésű projekt keretén belül. A kétnapos kirándulás alkalmával az önkéntesek olyan erdélyi nevezetességeket ismerhettek meg, mint a szárhegyi kastély, vagy a Teleki téka.
A csapat szombaton reggel indult Sepsiszentgyörgy központjából. Első úti célunk a gyergyószárhegyi Lázár kastély volt. A kastély az erdélyi reneszánsz építészet legszebb példája, Szárhegy és Székelyföld egyik büszkesége. Itt nevelkedett nagybátyjánál Bethlen Gábor, Erdély későbbi fejedelme.
Második megállónk a marosvécsi vár volt, ahol megtekintettük a Kemény család egykori lakhelyét. A hely érdekessége, hogy a hátsó kertben található Wass Albert sírja és a Helikon-asztal. Itt Zsigmond Sándor idegenvezetőnk beszélt a Helikon társaságról és a kastélyról. A kastély megtekintése után Holtmaros felé haladtunk tovább, ahol Bartha József református lelkipásztor mutatta be a templomot és az abban őrzött Wass Albert író szobrát, valamint az itt működtetett árvaházat. Szászrégenben a hangszergyártás művészetével ismerkedek az önkéntesek, majd ezt követően Magyarfülpösre mentünk, ahol a Szivárvány házban voltunk elszállásolva; itt megismertük a Szivárvány Alapítvány munkásságával és az általuk működtetett szórványkollégiummal. Ady István református lelkész és az ott dolgozó oktatók a hátrányos helyzetű gyerekekkel való nehéz, de eredményes foglalkozásokról beszéltek az iroda önkénteseinek, bemutatva a nevelés és a „szórványlét” nehéz helyzetét.
A következő nap első megállója Gernyeszeg volt, ahol megnéztük a Teleki-birtokot és a kastélyt. A kastélyt úgy is emlegették, mint a „Maros ékköve”. Az épület jó állapotban van köszönhetőek annak, hogy hosszú ideig korházként üzemelt. Utolsó és egyben az egyik legérdekesebb megállónk a Teleki téka volt. A Teleki-Bolyai Könyvtár az elmúlt századok európai könyvkultúrájának egyik leggazdagabb erdélyi gyűjtőhelye. Több, mint kétszázezer kötetével enciklopédikus tudománytár, bibliofil ritkaságok őrzője. Itt megtekinthettük Teleki Sámuel negyvenezer kötetes könyvgyűjteményét, de az intézmény ideiglenes szecessziós kiállítását is. Eredményes és sikeres hétvégét zárhattunk, sokat tanultunk és közben jól éreztük magunkat.
Támogató: Bethlen Gábor Alap
További fotók megtekinhetők ITT.
Kósa Ágota,
Turulmadár Ifjúsági Iroda