A 2011-es év februárja az induló önképzőkör résztvevőinek toborzásának volt az időpontja; kétezer-kétszáz szórólapot illetve plakátot osztottunk szét a Váradi József Általános Iskolában, a Székely Mikó Kollégiumban, a Mikes Kelemen Elméleti Líceumban valamint a Református Kollégiumban.
Március 9-én került sor az első találkozóra, amikor megalakult az első – gimnáziumi (hetedik osztályosok) – az az alkalom a szervezési kérdések megbeszélésével telt. 14-én megalakult a második – líceumi (IX-XII-esek) – csoport.
Az órarend kialakulását követően, végül 16 tanulóval került sor a két különböző foglakozás (irodalmi-önismereti önképzőkör illetve beszédművelő kör) megtartására:
Az irodalmi-önismereti foglalkozások:
Az ezeken a foglalkozásokon lezajlott eseményeket a csoporttitok őrzi, ettpől függetlenül viszont megemlíteném azokat az irodalmi alkotókat és műveket akikkel foglalkoztunk az elmúlt, aktív egy hónapban: József Attila (Curriculum Vitae, Éjjel című verse), Áprily Lajos (Falusi elégia című verse), Natascha Kampusch 3096 nap című regényeének részletei, ezenkívül bölcseletekről elmélkedtünk saját alkotásokat létrehozva továbbá a költészet kapja alkalmából kreatív verses vetélkedőt szerveztünk.
A beszédművelő tevékenységek során légzésgyakorlatokkal foglalkoztunk azon kívül sikerült a Magyar Katolikus rádió Szóról-szóval című műsorába két megoldást is elküldeni, amelyet együtt dolgoztunk ki. A nyelvtörők is aktív szerepet játszanak minden foglalkozáson, humoros és oldott hangulatban zajlanak mind az elmélkedő mind a gyakorlatiasabb tevékenységek.
A foglalkozásokat illetően csak pozitív visszajelzésekkel találkoztam, a leggyakoribbak ezek közül: „jó, hogy nem úgy foglalkozunk az irodalommal, mint az iskolában, hogy csak ülünk és a tanár magyaráz vagy diktál, mi meg írjuk”, „nagyon bejön nekem, hogy eljátsszuk, megpróbáljuk minél jobban átvenni a főszereplő jellemét”, „így sokkal jobban értem és ami még fontosabb érzem az elolvasott versek lényegét”, „jó, hogy a személye problémáinkat is megbeszéljük, sőt néha választ is találunk a művekben”.
Both Csaba-Attila
a tevékenységek vezetője
Támogató: Oktatásért Közalapítvány